V našom portfóliu máme aj čistenie a dezinfekciu vzduchu aj predmetov ozónom.
Čo je to ozón a ako vzniká?
Ozón (O3) sa vyrába špeciálnymi prístrojmi (generátormi ozónu), kde na špeciálnych keramických platniach prebieha tichý elektrický výboj v atmosfére kyslíka. Takto vzniká zmes kyslíka s ozónom. Ozón je silne antioxidačný plyn, likviduje vírusy, plesne a baktérie s účinnosťou na 99,99%. Je 50 - krát silnejší ako chlór a niekoľkotisíc násobne silnejší ako chlórové čistiace prostriedky.
Využitie ozónu:
Ozónom sa dajú zlikvidovať aj pachy organického pôvodu, čiastočne aj chemického, pomocou ozónu sa likvidujú aj pachy po cigaretách, v domácnosti po smažení, po požiari, po maľovaní bytu, či domu, pach po čerstvom nábytku.
Likviduje aj hmyz, roztoče, vši a blchy.
Vďaka svojím vlastnostiam sa ozón hojne používa v zdravotníctve, na dezinfekciu predmetov, ale aj vody, priestorov. Používa sa aj v športovom odvetví na likvidáciu pachov napríklad po pote v kabínach športových klubov. Používa sa na likvidáciu pachov v šatniach škôl a škôlok a podobne. Hojne sa používa na dezinfekciu autointeriérov, dezinfekciu filtrov a klimatizácie. Je vhodnou alternatívou pre prečistenie vzduchu a priestorov pre astmatikov a alergikov.
Ako prebieha dezinfekcia ozónom?
V miestnostiach: najprv sa musia z miestnosti odniesť všetky rastliny a zvieratá. Potom sa do miestnosti nainštaluje generátor ozónu a nastaví sa čas pôsobenia podľa veľkosti miestnosti. Generátor ozónu pôsobí nastavený čas - 30 až 120 minút. Počas dezinfekcie priestoru do miestnosti nikto nevchádza. Po ukončení dezinfekcie môže do miestnosti vôjsť iba obsluha prístroja a vyvetrať ju. Po cca 20 minútach vetrania je miestnosť pripravená na použitie.
Interiér auta: do automobilu sa nainštaluje generátor ozónu, na klimatizácii sa nastaví 22 stupňov C, nastaví sa vnútorný okruh a spustí sa motor auta. Potom sa nastaví prístroj na cca 30 min. a nechá sa pôsobiť v uzavretom aute. Po ukončení sa generátor vypne, auto pootvára a nechá poriadne vyvetrať.
Je dezinfekcia ozónom bezpečná?
Dezinfekcia ozónom je po dodržaní základných pravidiel bezpečná, je biologicky a ekologicky nezávadný. Po ukončení dezinfekcie a odvetraní miestnosti sa po niekoľkých minútach po reakcii so vzduchom opäť rozpadá na kyslík.